1999 MID-CONNECTICUT STAR FLEET RESULTS

 

FLEET CHAMPIONSHIP

October 17-Wind: Southwest 10-12 knots, calm seas

Pl.

No.

Skipper

Crew

Fleet

R1

R2

R3

R4

R5

Points

1

7938

Cuyler Morris

Skip Fraley

MID

1

2

1

3

1

8

2

5728

Glenn Squires

Ed Hamor

MID

2

2

2

1

2

10

3

4165

Jon Johansen

Jon Billings

MID

5

1

3

2

3

14

4

6585

AJ Hungerford

Ron Furth

MID

3

4

5

4

5

21

5

3310

Andy Horner

Tom Morris

MID

4

5

4

5

4

22

 

 

SATURDAY SERIES

12 races, best 8, must sail 6

Pl.

No. 

Skipper

Points

1

 6822

Correll

0.918

2

 7964

Gray

0.653

3

 6731

Brown

0.608

4

 7012

Bolles

0.531

5

 6020

Schumacher

0.391

 

 

SUNDAY SERIES

10 races, best 7, must sail 5

Pl.

 No.

Skipper

Points

1

7565

Button

0.786

2

6822

Correll

0.644

3

7554

Karlovsky

0.632

4

7012

Bolles

0.541

5

6731

Brown

0.268

6

7306

Cronan

0.266

7

6020

Schumacher

0.143

 

 

QUALIFICATION SERIES

 

Pl.

No.

Skipper

R1

R2

R3

R4

R5

R6

R7

R8

Points

1

7248

Chittick

1

1

1

1

2

2

2

2

12

2

7565

Button

1

1

1

1

2

2

2

3

13

3

7012

Bolles

2

3

3

4

4

5

5

6

32

4

6822

Correll

1

3

4

5

5

6

6

6

36

5

7554

Karlovsky

2

4

4

4

6

6

6

6

38

6

7964

Gray

2

4

5

5

7

7

8

14

52

7

7306

Cronan

3

6

7

8

8

9

10

11

62

8

7222

Batchelor

3

3

4

5

14

14

14

14

71

9

6731

Brown

3

7

7

8

10

14

14

14

77

10

7641

Schumacher

5

8

9

9

9

10

14

14

78

11

7728

Lombard

1

3

14

14

14

14

14

14

88

12

7724

Giunti

4

4

14

14

14

14

14

14

92

13

6988

Jason

3

7

14

14

14

14

14

14

94

 

 

MEMORIAL DAY SERIES

May 29

 

Pl.

No.

Skipper

R1

Points

1

7565

Button

1

0.75

2

7248

Chittick

2

2

3

7222

Batchelor

3

3

4

7724

Giunti

4

4

5

7012

Bolles

5

5

6

7554

Karlovsky

6

6

7

6988

Jason

7

7

8

7964

Gray

8

8

9

7306

Cronan

9

9

10

7641

Schumacher

10

10

11

6822

Correll

11

11

 

 

JULY FOURTH SERIES

July 3-5 

Pl.

No.

Skipper

R1

R2

Points

1

7728

Lombard

3

1

3.75

2

7565

Button

2

2

4

3

7012

Bolles

6

4

10

4

7554

Karlovsky

4

6

10

5

6822

Correll

5

5

10

6

6731

Brown

8

3

11

7

7248

Chittick

1

dnf

11.75

8

7964

Gray

7

7

14

9

7306

Cronan

10

8

18

10

7641

Schumacher

9

9

18

 

 

LABOR DAY SERIES

September 4-7

Pl.

No.

Skipper

R1

R2

R3

Points

1

7565

Button

1

1

1

2.25

2

7248

Chittick

2

2

2

6

3

7554

Karlovsky

3

-

5

19

4

7724

Giunti

4

-

4

19

5

6822

Correll

6

-

3

20

6

7012

Bolles

5

-

7

23

7

7728

Lombard

-

3

-

25

8

6731

Brown

9

-

6

26

9

7306

Cronan

7

-

8

26

10

7964

Gray

8

-

-

30

11

7641

Schumacher

10

11

-

32

 

 

CLUB CHAMPIONSHIP

Pl.

No.

Skipper

R1

R2

R3

R4

R5

R6

Points

1

7565

Button

0.75

2

2

0.75

0.75

0.75

7

2

7248

Chittick

2

0.75

11

2

2

2

19.75

3

7554

Karlovsky

6

4

6

3

12

5

36

4

7012

Bolles

5

6

4

5

12

7

39

5

6822

Correll

11

5

5

6

12

3

42

6

7728

Lombard

12

3

0.75

12

3

12

42.75

7

7724

Giunti

4

11

11

4

12

4

46

8

6731

Brown

12

8

3

9

12

6

50

9

7964

Gray

8

7

7

8

12

12

54

10

7306

Cronan

9

10

8

7

12

8

54

11

7222

Batchelor

3

11

11

12

12

12

61

12

7641

Schumache

10

9

9

10

12

12

62

13

6988

Jason

7

11

11

12

12

12

65

 


ARMS-WHITE REGATTA

June 19-20, Milford, Long Island Sound, Connecticut, USA-Wind: East to Southwest 5-15 knots, some chop

Pl.

No.

Skipper

Crew

Fleet

R1

R2

R3

Points

1

7847

John Safford

Joe Chambers

CA

1

2

6

9

2

7864

Kevin McNeil

Arnis Baltins

AN

2

3

4

9

3

7621

Peter Costa

Jessica Costa

BH

3

1

8

12

4

7657

Bill Watson

Roger Sharp

CLIS

10

6

2

18

5

7370

Rob Emmet

Sean Delandy

AN

6

13

1

20

6

7248

Dave Chittick

Mike Whitford

MID

4

7

10

21

7

7565

Jack Button

Chris Batchelor

MID

17

4

3

24

8

7835

Dick Atkinson

Rob Bowers

SUN

5

9

11

25

9

7222

Mead Batchelor

John Lombard

MID

9

11

7

27

10

7620

Ken Allen

Jeff Sherman

BH

7

16

9

32

11

6970

Tim Duval

Gay Garvey

CLIS

12

10

12

34

12

7471

Joe Bainton

Brian Sharp

CLIS

8

dnf

5

36

13

7332

Thorny Cook

Mike Young

CLIS

13

8

15

36

14

7804

Gary MacDonald

Sergey Leonidov

BH

11

5

wdr

39 

15

7964

Don Gray

Craig Morgen

MID

19

12

16

47

16

7012

David Bolles

Alejandra Bolles

MID

14

17

17

48

17

6756

Steve Andrews

Kim Andrews

HB

16

15

19

50

18

7554

Emil Karlovsky

Brian Kane

MID

20

144

18

52

19

7163

Rich Gordon

Mike Saari

CLIS

15

18

ocs

56

20

6822

Charley Correll

Andy Nelson

MID

18

19

20

57

21

7724

Joe Gainti

John Taylor

MID

wdr

ocr

14

60

22

7306

Dave Cronan

Valerie Taylor

MID

wdr

20

21

64 

 

 

ATLANTIC COAST MASTERS REGATTA

August 28-29, Milford, Long Island Sound, Connecticut, USA-Wind: Southwest 8-13, some chop

Pl.

No.

Skipper

Crew

Fleet

R1

R2

R3

Points

1

7565

Jack Button GM

Chris Batchelor

MID

1

3

1

5

2

7657

Bill Watson M

Roger Sharp

CLIS

2

5

2

9

3

7248

Dave Chittick M

Mike Chittick

MID

4

1

8

13

4

7321

Ken Smith EGM

Chris Arleo

HB

7

6

3

16

5

7728

Jack Lombard GM

John Lombard

MID

3

4

11

18

6

6756

Steve Andrews GM

Aileen Rogers

HB

6

8

4

18

7

7332

Thouny Cook GM

Mike Young

CLIS

13

7

6

26

8

7554

Emil Karlovsky VEGM

Brian Kane

MID

11

11

5

27

9

7784

Peter Beam M

Bill Burtis

MID

5

2

dnf

28

10

6822

Charley Cornell EGM

Andy Nelson

MID

10

12

7

29

11

6767

John Fox M

Eric Fox

CA

8

9

13

30

12

7306

Don Cronan M

Valerie Taylor

MID

9

14

12

35

13

7724

Joe Gainti EGM

John Taylor

MID

12

10

17

39

14

7964

Don Gray GM

Ray LaPlatz

MID

15

13

14

42

15

6687

Larry Cole M

George Kalfa

HB

19

16

9

44

16

6731

Marshall Brown EGM

Carol Gracco

MID

14

15

16

45

17

6020

Jim Schumacher GM

Sally Schumacher

MID

17

18

10

45

18

7012

David Bolles GM

Alejandra Bolles

MID

18

17

15

50

19

7222

Rusty Bodden M

Chris Erkagin

MID

16

dnf

dnf

58

20

6567

Jim Kearns M

Fred Ortiz

MID

dnf

dns

dns

63

 

 

M-Master GM-Grand Master

EGM-Exalted Grand Master VEGM-Venerable Exalted Grand Master

 


NUTMEGS REGATTA

September 18-19, Long Island Sound of Milford Shore, USA

Wind 9-15 knots, slight-moderate chop

Pl.

No.

Skipper

Crew

Fleet

R1

R2

R3

Points

1

7964

John MacCausland

Roger Sharp

CR

3

1

1

5

2

7133

Brian Murphy

Kevin Murphy

LH

1

7

4

12

3

7864

Kevin McNeil

Arnis Baltins

AN

6

4

2

12

4

7728

John Lombard

Kurt Larsen

Mid

5

8

2

16

5

7248

Dave Chittick

Mike Whitford

Mid

4

9

6

19

6

7731

John Chiarella

Terry Fletcher

SUN

8

6

5

19

7

7565

Jack Button

Chris Bachelor

Mid

7

3

10

20

8

6970

Guy Gurney

Tim DuVal

CLIS

2

10

9

21

9

7657

Bill Watson

Brian Sharp

CLIS

10

2

11

23

10

7072

Gary MacDonald

Sergie

BH

14

13

7

34

11

6822

Charles Correll

Andy Nelson

Mid

9

15

7

41

12

6731

Marshall Brocen

Carol Gracco

Mid

11

11

19

41

13

6767

John Fox

Howard Davis

CA

17

12

12

41

14

6145

Simone VanWonderen

Bridget Bohan

ISOL

13

5

dns

43

15

6984

Jason Naylor

Adam Nodel

Mid

15

16

14

45

16

7475

George Kalfa

Apostos Palas

HB

16

dsq

8

49

17

7332

Thorsten Cook

Mike Young

CLIS

12

dsq

13

50

18

7554

Emil Karlovsky

Brian Kane

Mid

21

14

20

55

19

7012

David Bolles

Alejandra Bolles

Mid

20

20

15

55

20

6321

Jim Kubik

Brent Johnson

CA

18

19

21

58

21

7851

Jim Coggeshall

Curtis Topa

CA

19

17

ocs

61

22

6020

Jim Schumacher

Sally Schumacher

Mid

22

18

22

62

23

7724

Joseph Guinti

John Taylor

Mid

23

dnf

16

64

24

6831

Mike Feeney

John Plunkett

SUN

24

dnf

dnf

74